Batıanadolu

Hakkımızda

Her şey Dr. Özer GÜRBÜZ’ün 2000 yılında kurduğu bir hayalle başladı. Kadın Doğum uzmanı olduktan sonra her doktorun hayali bir üniversiteye girip kariyer yapmak iken Dr. Özer GÜRBÜZ üniversite kurmayı hayal etti. Hemen hayalini gerçekleştirmek için Batı Anadolu Üniversitesi’nin kuruluş dosyasını hazırladı ve Yükseköğretim Kurulu’na başvuru yaptı. Ancak süreç tahmin ettiğinden uzun sürdü.

MEB’e bağlı okullarda halen 12 yıllık kesintisiz eğitim ve öğretim uygulanmaktadır. Bu sisteme aslen imam hatiplerin önünü kesmek için geçilmiştir. Ancak 12 yıllık eğitim, imam hatiplerin önünü değil meslek liselerinin önünü kesmiştir. Türkiye’nin şiddetli ihtiyacı olan meslek eğitimi bu dönemde öğrenciler tarafından tercih edilmiştir. 

Meslek eğitimine olan ihtiyaç nedeniyle 12 yıllık kesintisiz eğitim yerine 4+4+4 eğitim sistemine geçilmiştir. İşte bu dönemde Dr. Özer GÜRBÜZ kurulmakta olan Batı Anadolu Üniversitesi yatırımına devam ederken aynı kampüs içerisinde mesleki teknik liselerini açmıştır. Meslek teknik eğitimin Türkiye’nin kalkınması için en önemli ihtiyaç olduğunun bilinciyle 5000 öğrenci kontenjanlı  Sağlık, Biyomedikal, Ulaşım Teknolojileri (havacılık, otomotiv,raylı sistem), savunma sanayi, Gıda/tarım/hayvancılık bölümü dersi ve radyo TV olmak üzere 12 alan ve 24 dalda 1. Seviye mesleki teknik eğitim veren Türkiye’nin büyük özel mesleki teknik liselerinde eğitim ve öğretime 8 yıldır devam etmektedir. Bu liselerde Egenin Yıldızları sloganıyla bilim teknik, meslek, sanat ve spor alanında eğilime göre eğitim sistemi uygulanmaktadır. 

Batı Anadolu Okulları 2021 yılından itibaren üniversite öncesi eğitim zincirine tüm halkaları tamamlayarak Anaokul, İlkokul, Ortaokul, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Teknik Liseler ile eğitim öğretime devam etmektedir. Batı Anadolu Koleji ve teknik liselerinden sonra hedef Batı Anadolu Üniversitesi’nin kurulmasıdır. Bürokratik engellerin kaldırılması ve bir takım mevzuatların düzenlenmesi sonrası Dr. Özer GÜRBÜZ’ün Cumhuriyetimizin 100. Yılı 2023’te üniversitemizi açarak, inançlı ve azimli Türk gençliğini Türkiye’nin kalkınmasında aktif rol alacak şekilde hazırlayarak görevini yapmış olmanın mutluluğunu yaşayacaktır. 

Türkiye’nin en büyük ihtiyacı yetenekli gençlerin yeteneğini keşfetmek, eğilimlerine göre eğitim sistemini düzenlemek, azimli ve çalışkanlıklarıyla dünyanın her yerine mal ve hizmet üretir hale gelmesidir. Bu amaç doğrultusunda okullarımızın dünyayla akreditasyon ve entegrasyon çalışmalarına devam etmekteyiz. 

2023 hedeflerimize ulaştıktan sonra Cumhuriyetimiz’in 21. Yüzyılında Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen gelişmiş ve kalkınmış bir ülke haline gelmesi ve milletimizle birlikte top yekün bir refaha kavuşacağımıza olan inancımız tamdır. Türkiye gelecekte bizim gençlerimizin elinde güçlenecektir.

Dr. Özer GÜRBÜZ
BASEK Batı Anadolu Okulları
Yönetim Kurulu Başkanı